09926262619

تفاوت دستگاه لیزر الکس و سیستم نوری IPL چیست؟

لیزر و IPL هر دو فناوری های محبوبی در مراقبت از زیبایی پوست و حوزه پزشکی هستند، اما کدام ابزار برای نیازهای کسب و کار شما بهترین است؟ لیزرهای متعدد و منابع نوری در حال حاضر برای حذف موهای زائد در دسترس هستند و مطالعات زیادی در مورد مقایسه اثربخشی و ایمنی وجود دارد. در این نوشته می خواهیم بدانیم که تفاوت دستگاه لیزر الکس و سیستم نوری IPL چیست؟

برای دریافت خدمات لیزر موهای زائد کلیک کنید

دستگاه لیزر و IPL

لیزر موهای زائد

رشد موهای زائد یک مشکل رایج برای هر دو جنس است. تاکنون روش‌های زیادی مانند اپیلاسیون شیمیایی، تراشیدن، اپیلاسیون و کندن موهای زائد مورد استفاده قرار گرفته است. این روش ها فقط می توانند اثر کوتاه مدت و گذرا داشته باشند. اگرچه الکترولیز می تواند به حذف دائمی موهای زائد در دستان با تجربه دست یابد، اما به دلیل درد و جلسات درمانی طولانی مدت ناخوشایند است. جستجوی یک روش کارآمد و کاربردی با حداقل عوارض جانبی و اثربخشی طولانی مدت منجر به توسعه روش های لیزر موهای زائد در دهه اخیر شده است. روش های لیزری که امروزه استفاده می شود هنوز حذف دائمی را فراهم نمی کند. با این حال آنها به دلیل آسیب انتخابی مو، کاهش احساس درد، مصرف زمان کمتر، فاصله زمانی طولانی تر بدون مو و عوارض جانبی کمتر محبوبیت پیدا کرده اند.

با استفاده از طول موج، مدت زمان پالس و جریان مناسب، آسیب حرارتی را می توان به کروموفور جذب کننده، ملانین، که سرشار از پیاز و ساقه مو است محدود کرد. از آنجایی که ملانین بیشترین تراکم را در مرحله آناژن دارد و مرکز رشد مو در این مرحله سطحی تر است، موهای آناژن به راحتی تحت تاثیر قرار می گیرند، به طوری که جلسات متعدد با فواصل متغیر مورد نیاز است. در ادامه این نوشته می خواهیم بدانیم تفاوت فناوری لیزر و با IPL چیست؟

شباهت بین IPL و تجهیزات لیزر

IPL و لیزر دو دسته اصلی از ساطع کننده های نور هستند که هر کدام بسته به هدف درمانی که برای آن استفاده می شود، نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در گسترده‌ترین مفهوم، هر دو نوع دستگاه امواجی از انرژی نوری ساطع می‌کنند که با نفوذ به پوست به گرما تبدیل می‌شوند. از گرما می توان برای از بین بردن چیزی (مانند ملانین)، ایجاد یک واکنش شیمیایی یا فعال کردن فرآیندی (مثلاً تولید کلاژن) استفاده کرد.

دستگاه‌ها (هم IPL و هم لیزر) اهداف مشابهی را هدف قرار می‌دهند، مانند از بین بردن لکه‌های پیری، مو و رگ‌های عنکبوتی یا جوان‌سازی پوست. IPL به طور کلی نیاز به یک سری درمان برای رسیدن به هدف دارد، در حالی که لیزر ممکن است درمان را سریعتر کامل کند.

دستگاه لیزر و IPL

تفاوت دستگاه لیزر الکس و سیستم نوری IPL چیست؟

IPL طیف گسترده تری از طول موج های نور (نور چند رنگی) را در پالس های کوتاه با شدت کمتری نسبت به لیزر منتشر می کند. IPL غیر سایشی در نظر گرفته می شود، به این معنی که انرژی نور اپیدرم (لایه بالایی پوست) را دست نخورده باقی می گذارد و ساختارهای زیرین، مانند ریشه مو یا رگ های عنکبوتی قرمز را هدف قرار می دهد. نور پلی کروماتیک IPL طول موج خاصی را برای فناوری لیزر ارائه نمی دهد. IPL می تواند لکه های قهوه ای و وریدهای عنکبوتی را در یک جلسه درمان کند، در حالی که در سیستم لیزر نیاز به پیچیدگی های بیشتری است.

پاکسازی پوست با پیشرفته ترین دستگاه ها همراه با تخفیف های ویژه کلیک کنید

با لمس ملایم‌تری به ناحیه هدف وسیع‌تری می‌رسد (باند نور وسیع‌تری را ساطع می‌کند)، اما اگر به درستی استفاده نشود همچنان می‌تواند به پوست آسیب برساند.  به همین دلیل گاها برای افراد در طول درمان از انواع ژل یا دستگاه های خنک کننده استفاده می شود. عوارض جانبی و خطرات IPL عموماً جزئی هستند و عبارتند از: تورم خفیف، قرمزی و (به ندرت) تاول، خونریزی، تغییرات رنگدانه و جای زخم. تفاوت دستگاه لیزر الکس و سیستم نوری IPLدر نوع استفاده از آن ها هم می باشد. در دستگاه های حذف موهای زائد ملانین در موهای تیره هدف قرار می گیرد. هر نوع لیزر یک طول موج مستقیم از نور منسجم ساطع می کند. طول موج های مختلف می توانند به اعماق مختلف پوست نفوذ کنند. لیزرها به طور خاص رنگ ها/رنگدانه ها را هدف قرار می دهند.

شدت طول موج لیزر

شدت طول موج های نور لیزر به این معنی است که باید برای جلوگیری از آسیب دیدگی احتیاط کرد و دستگاه باید به درستی استفاده شود. برای ایمنی، لیزرها نباید بیش از یک زمان مشخص در یک نقطه نگه داشته شوند، و ممکن است درمان همان نواحی پوست بیش از یک بار در هر جلسه درمان عاقلانه نباشد. سیستم های لیزری با طول موج پالس بلند (600 تا 1000 نانومتر) برای اپیلاسیون به دلیل نفوذ کافی به ریشه مو در عمقی ترجیح داده می شوند. بنابراین، سیستم های لیزر Ruby (694 نانومتر)، الکساندرایت (755 نانومتر)، دیود نیمه هادی (810 نانومتر) و Nd: YAG (1064 نانومتر) اغلب برای اپیلاسیون از طیف طول موج کوتاه به طولانی تر استفاده می شوند.

تفاوت دستگاه لیزر الکس و سیستم نوری IPL در کاهش موها

تحقیقات بسیاری برای بررسی تفاوت های میان موهای از بین رفته ناشی از روش های مختلف لیزری صورت گرفته است. در یکی از مطالعات صورت گرفته شده، سیستم های آی ال پی و لیزر الکس به ترتیب ۵۳ و ۵۰ درصد از موهای افراد را کاهش می دادند. از این رو می توان گفت تفاوت دستگاه لیزر الکس و سیستم نوری IPL در کاهش موها  بسیار کم است. در این میان البته نوع پوست بررسی شده هم بسیار اهمیت دارد. این بررسی ها تنها در سه جلسه صورت گرفت و با پایان جلسه سوم میزان موهای افراد مورد بازرسی قرار گرفت. در این میان مقایسه دیگری نشان داد که میزان درد ناشی از سیستم لیزر الکس بسیار کم تر است. در عین حال و در پایان جلسات درمانی، میزان رضایت از لیزر الکس بسیار بالا بود. البته برای آی ال پی هم تقریبا مشابه با آن بود.

دستگاه لیزر و IPL

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی تفاوت دستگاه لیزر الکس و سیستم نوری IPL پرداختیم. این سیستم ها هر کدام مزایای و معایب خود را دارند. در عین حال بررسی ها میزان رضایت از هر دو سیستم را تقریبا مشابه با هم می دانند. برای مطالعه موارد و نکات بیشتری در مورد لیزر موهای زائد به سایت کلینیک  مادام لیزر مراجعه نمایید.

منبع: What Is Intense Pulsed Light (IPL) Treatment?

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای